Çocuk Saat Seçimi Nasıl Olmalı?

202269044_0-702x336

Çocuklar doğdukları andan itibaren zamanla yaşamaya başlarlar. Zamanı henüz yaşları gereği tam olarak bilmeseler daha doğrusu zaman kavramları oluşmamış olsa da zamanı biraz da yetişkinlerden gördükleri için kısa sürede öğrenmeye çalışacaklardır. Zamanı öğrenmesi için ona en güzel hediye çocuk saati vermek olacaktır.

Yetişkinler için zaman artık alışılmış ve hatta korkulan bir kavram olsa da çocuklar için zamanı bilmek ve öğrenmek oldukça eğlencelidir. Arkadaşlarıyla görüşmeyi, yemek yemeyi, okula gitmeyi hep zamana göre ayarlamak isterler ve bazen yanlış saat tahminlerinde bile bulunurlar. Zamanı böylesine takip etmelerini istemeleri saat alanında çocuklara yönelik saatlerin ortaya çıkmasını sağlamıştır.

Çocuğa zamanı öğretmek yaşı ilerledikçe hem gerekli hem yararlıdır. Çünkü birey olma yolunda olduğu için yapacağı işlere karar vermesi ve zamanını iyi kullanması için bölüştürmesi gerekir. Zamanı kullanmayı öğretmek ise önce zamanı bilmesini gerektirir. Çocuk saati tasarımları bu ihtiyaçtan doğar ve çocukların hem kıyafetleri ile uyumlu olacak şekilde hem de çocuğun severek kullanacağı tarzda yapılırlar. Lakin çocuk, saat takmaya istekli olmayabilir. Bunun için çocuğun özellikleri göz önüne alınmalıdır. Hangi şeylerden keyif alır, sevdiği karakterler kimlerdir, nelere ilgi duyar gibi soruların cevapları bulunduğunda saat seçimi için belirli bir yola girilmiş demektir. Ardından çocuk ile saat tercihi yapılmalıdır. Onun sevmeyeceği pek çok husus olabilir ve bunlar yetişkin gözünden kaçabilir. Bazen de sevmediği kısımları açıklayamaz. Böylesi durumlarda çocuğa karşı ısrarcı olunmaması iyi bir tutum olacaktır. Çocuğun başka modellere yöneltilmesiyle mutlaka severek takacağı bir model bulunacaktır. Bu, bazen sevdiği bir çizgi karakter olurken bazen hayvanlardan ibaret olabilir. Kordonun rengi veya iç tasarımdaki özellikler de bunu etkileyebilir. Bazı çocuklar dijital saatleri daha çok severken, bazı çocuklar klasik saatleri tercih etmektedirler. Çocuk saati seçiminde karar anne babadan çok çocuğa bırakılmalıdır. Lakin çocuğundan kaçacak hususlar, örneğin kordon inceliği, ağırlığı, su geçirmez olup olmadığı gibi konularda yetişkin yardımı, tavsiyesi etkili olacaktır.

Saati seçtikten sonra kullanımını çocuğa göstermek gerekebilir. En azından saatine nasıl davranması gerektiğini, darbelere karşı korumasını, aşırı sudan uzak tutmasını ve yere düşürmesinin önüne geçilmelidir. Bir taraftan çocuk zaman kavramını öğrenirken diğer taraftan renkli tasarımları ile çocuk saatleri, çocuğa ayrı bir sevimlilik katarlar. Saatin bozulması gibi durumlarda ise çocuğu suçlamak yerine, telafi edecek durumlar yaratılmalı, çocuk saat kullanımından uzaklaştırılmamalıdır.

Bugun inceleme: 1 - Toplam inceleme: 1068
hepsini goster Erbilden

Hızlı Kilo Vermenin Yolları

Hızlı Kilo Vermenin Yolları Hızlı kilo vermek ve sağlıklı olarak hızlı kilo...
Devamını Oku!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir