KİMYASALLAR ERKEN DOĞUMA NEDEN OLUYOR

kimyaalveanne

GIDALARDAKİ VE KOZMETİKLERDEKİ KİMYASALLAR , PREMATÜR DOĞUM VE DÜŞÜK DOĞUM AĞIRLIĞI İLE OLAN İLGİSİ GÖSTERİLDİ.

Amerika , Suny Downstate Medical Center’dan yapılan bir çalışmaya göre kişisel bakım ürünlerinde kullananılan antibakteriyel bir ajan olan Triklosan’ın prematür doğum ve düşük doğum ağırlığı ile ilişkisi gösterildi.

Bu çalışmada ayrıca gıda , kozmetik ve kişisel bakım ürünlerinde koruyucu olarak kullanılan bir kimyasal olan  parabenlerde de  benzer ilişkisi olduğu görülmüş.

Bu çalışma genişletildiğinde triklosan ve uzun zincirli paraben gibi kimyasalların büyüyen vücutları ile çocukların endokrin ve üreme sistemlerini bozdukları , anne karnındaki bebeklerinde gelişimini engellediği bilimsel olarak gösterilmiştir.

Araştırmacılar ; “Doğurganlık dönemindeki bayanların hayatlarında yapabilecekleri küçük değişimler ile doğum zamanlamasındaki erken süreç önlenebilir. Bu durumda toplumsal boyutta çok önemli istatistikler değişimlere neden olabilecektir”  şeklinde önlemleri özetlemişlerdir.

Çalışmada 185 annenin üçüncü trimestrda idrarlarında ve 34 annenin de göbek kordon kanında triklosan, paraben ve triklorokarbon denilen ve genelde anitimikrobiyal sabun, losyon ve kremlerde bulunan bu kimyasallara bakılmış.

Kimyasalların Yaygınlığı

Genel olarak baktığımızda , kişisel bakım ürünlerinde oldukça fazla propilparaben      ( ABD’de 7532 üründe ), butil paraben ( ABD’de 2285 üründe ), triklosan ( ABD’de 147üründe ) ve triklorokarbon  ( ABD’de 21 üründe ) gibi kimyasallar kullanılmaktadır.

İnsanlar bu gibi kimyasallara yedikleri gıdadan, kozmetik ürünlerinden, ev temizlik ürünlerinden almaktadırlar.  Bebekler,   anne sütü yolu ile bu kimyasalları almaktalar . Yine aynı çalışma grubunun başka bir makalesinde , benzer şekilde anne ve bebeklerin ikisinde de  yüksek oranlarda bu kimyasalların olduğu görülmüş.

Ülkemizdeki Durum Nasıl?

Peki ülkemizde durum farklı mı ? Ülkemizde artan erken doğum oranları , düşük doğum ağırlıklı bebeklerin artışı benzerliği gözler önüne seriyor. Kimyasalların her yarde olduğunu bilmek gerekiyor. Salgın boyutunda kullanımı artan sıvı sabunların evde kullanımı neden gereklidir. İçindekiler kısmına hiç bakmayı düşünür müyüz?

Acaba orada Triklosan var mıdır? Bir bakın bakalım. Tabi bu sadece bir maruziyet kalemi . Kullandığımız bütün ürünleri topladığımızda sonuç nasıl değişiyor kimbilir ?

 

Bugun inceleme: 1 - Toplam inceleme: 1855
hepsini goster Erbilden

Ayakkabı Bakımına Dikkat!

Şıklık kavramının en önemli bileşeni olan ayakkabıların bakımı en az seçimi kadar...
Devamını Oku!