İsilik Nedir? İsilik Nasıl Tedavi Edilir?

4111_392124da94ffd53fdb-300x203

Some interesting line about this review

9 Color
8 Gamma
6 Composition
10 Focus
8.3

İsilik Nedir?

İsilik ter bezlerinin kanallarının tıkanmasına bağlı olarak, kaşıntılı, kızarıklık olan deri döküntüsüdür. Genellikle sıcak yaz aylarında bebeklerde, küçük çocuklarda görülebilirken daha büyük insanlarda da görülebilir. İsilik , deriden hafi kabarık kırmızı, pembe görünümde lezyonlardır. Özellikle ter bezlerinin sık olduğu, ense, boyun, sırt, karın bölgesi, üst göğüs bölgesi ve kollarda görülür.

İsilik genellikle sıcak ve nemli ortamlarda aşırı terlemeye bağlı olarak , ter kanallarının tıkanmasına bağlı olarak gelişir. Genellikle bebeklerde sık görülen bir durumdur. Hareketli ve çok terleyen erişkinlerde, küvezdeki bebeklerde, yatalak hastalarda da görülebilir.

Ter bezlerinin tıkalı kanallarında biriken ter sıvısı , cildi irrite ederek kızarık , kaşıntılı bir hale getirebilir.

İsilik Ağrılı Mıdır?

İsilik bebekler için ağrılı değildir fakat kaşıntılı olabilir. Bu kaşıntılı durum bebeğinizin stresli olmasına neden olabilir. Bazı isilik durumları dokunmaya karşı hassas olabilir.

İsilik Nasıl Tedavi Edilir?

  • Bir çok isilik durumu kendiliğinden bir kaç gün içinde gerileyebilir. Bebeğinizi rahatsız edecek kadar fazla ve sıkıntılı olan durumlarda tedavi önerilir.
  • Ev ortamının sıcaklığını ve nemini düşürmelisiniz. Bunu odaya bir fan koyarak sağlayabilir ya da sık sık odayı havalandırarak sağlayabilirsiniz.
  • Bebeğin kıyafetlerini çıkarabilir ve pamuklu kıyafetler kullanabilirsiniz. Sentetik üretilen naylon , polyester gibi malzemeden yapılan kıyafetler terlemeyi arttırırlar. Sıcak havalarda bebeğinizin kıyafetlerini olabildiğince azaltmanız isiliklerinin azalmasına neden olabilir.
  • Bebeğinizin cildini serinletmek de isiliklerin azalmasına yardımcı olabilir. Bebeğinizin isilikten etkilenmiş cilt bölgelerinin daha serinletilmesi isiliklerin iyileşmesine yardımcı olacaktır. Günlük ılık banyo , sık sık vücudunun nemli bez ile silinmesi de isilikleri azaltacaktır.
  • Kortizon içeren kremler : Uzun süredir iyileşmeyen ve bebeği rahatsız eden durumlarda doktor kontrolünde hidrokortizon kremler kısa süreliğine kullanılabilir.
Bugun inceleme: 2 - Toplam inceleme: 4455
hepsini goster Erbilden

En Güzel Çocuk Ayakkabı Modelleri, Kapıda ödeme ile satın al!

Yeni sezon çocuk ayakkabı modelleri, zengin renk ve model seçeneğiyle Erbilden'de! Çocuk ayakkabılarını Erbilden güvencesi...
Devamını Oku!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir