Yeni Doğan Bebek Bakımı

Bright-Starts-Comfort-Harmony-Penelope-Petals-Anakucagi-11083

Anne ve Babalık insan oğlunun başına gelebilecek en büyük mucizelerden biridir aslında, uzun süren bir hamilelik sürecinden sonra nihayet bebeğimize kavuşuruz.

Bundan sonra artık sevgi ve özenle sürdüreceğimiz bebeğimizin bakımı bize aittir. Onu bol bol kucağınıza alın okşayın ve koklayın unutmayın doğduğu andan itibaren en büyük ihtiyaçlarından biri sevgidir. Bebeğinize dokunmak, emzirmek zamanla aranızdaki bağın güçlenmesini sağlayacaktır.

Mümkünse doğumdan hemen sonraki saatlerde bebeğinizi emzirmeye çalışın, hastanelerde doğumdan hemen sonra topuktan alınan kandan Fenilketonüri, Hipotiroidi ve Biyotidinaz Eksikliği için gerekli taramalar yapılacaktır. Minimitan.com olarak her zaman tekrarladığımız gibi ilk 6 ay sadece anne sütü vermeyi ihtimal etmeyin.

Bu arada unutmayın emzirme dönemi sizi gebelikten korumaz ve Uzmanlara göre sağlıklı bir doğum ve doğacak bebeğinizin sağlığı için iki doğum arasında en az 2 yıl olması gerekmektedir.

Yeni doğan bebek bakımında doğumdan hemen sonra sırasıyla ihmal etmemeniz gerekenler ;

15. günüden itibaren doktorunuzun vereceği D vitamini

15. gününe kadar işitme testi

1 aylık olduğunda Kalça Ulutrasonu

4 aylıktan itibaren Demir damlası

1 Yaşına kadar en az 10 kere sağlık ocağına veya doktorunuza götürerek rutin kontollerini yaptırın, devamlı gittiğiniz bir çocuk doktorunuz varsa zaten size gitmeniz gereken zamanları söyleyecektir.

UNUTMAYIN  İLK 6 AY SADECE ANNE SÜTÜ

Devamlı gittiğiniz bir Doktorunuz yoksa aşağıdaki sıklıkta sağlık ocağı veya hastanelere gidebilirsiniz

1. Muayene: Doğumdan
2. Muayene: İlk 48 saat içinde
3. Muayene: 15. Gününde
4. Muayene: 30. Gününde
5. Muayene: 2. Ayında
6. Muayene: 3. Ayında
7. Muayene: 4. Ayında
8. Muayene: 6. Ayında
9. Muayene: 9. Ayında
10. Kontrol: 12. Ayında

Bebeğinizin aşılarını aşı takvimine uygun olarak yaptırın.

Yeni Doğan Bebek Bakımı :

Bebekleri nasıl giydirmeli ?

Bebeğinize ilk ay vücudu yeteri kadar ısınmadığı için sizden bir kat daha fazla kıyafet giydirebilirsiniz fakat 1 aydan sonra sizin giydiğiniz kadar giydirmeniz yeterli olacaktır. Üst üste çok fazla giydirmenin bebeğinizde kilo kaybına vücut ısısının aşırı yükselmesine ve isiliğe sebep olabileceğini unutmayın.

Bazı ebeveynler bebeklerin el ve ayaklarına bakarak çocuklarının sürekli üşüdüğünü düşünürler fakat el ve ayak gibi çocuğunuzun sık hapşurmasıda üşüdüğü anlamına gelmez. bebeğinizin ensesinden ve giysilerinin altında kalan bölgelerinden ısı kontrolü yapabilirsiniz. çok kalın yada üst üste giydirmektense  hafif bir kaç kat giysi giydirmek daha koruyucu ve sağlıklı olacaktır. Kıyafetlerini seçerken yakası bol veya çıt çıtlı kolları kolay çıkarılabilecek rahat kıyafetleri tercih ediniz.

Yeni Doğan Bebek Bakımında Kullanabileceğiniz Yardımcı Ürünler

Ana kucakları

Yana düşmeden rahatça uyumasını aynı zamanda taşıma kolaylığı sağlayan bir modeli tercih ederek doğduğu andan itibaren kullanabilirsiniz. Taşınabilir olması bebeğinizin her zaman gözünüzün önünde olmasını ve işlerinizi rahat bir şekilde yapabilmenizi sağlar, güvenliği açısından masa üzeri vb gibi yüksek yerlerde bırakmamaya kemerini bağlı tutmaya özen gösterin

 

Kangurular (Bebek taşıyıcısı)

Yeni doğan bebek bakımında kolaylık sağlayan ürünlerden biridir. Baş desteği olan modelleri tercih edebilirsiniz.Bebeğiniz  5-6 aylık olana kadar kullanılabilir, elleriniz boşta olacağından bebeğinizin diğer ihtiyaçları ve ev işleri ile rahatça ilgilenmenizi sağlar.

Biberonlar

İlk aylarda zorunlu kalmadıkça emzik veya biberon kullanmaktan kaçınmalısınız çünkü bebeğin anne sütünden memeden uzaklaşmasına sebep olabilirler. 1.aydan sonra kullanabilirsiniz. Dişlerde çapraşıklığa ve orta kulak iltihabına sebep olma ihtimali yüksek olduğundan 1 yaşından sonra bırakılması tavsiye edilmektedir.

Banyo Küveti

Banyo zaman zaman sıkıntılı olsada bebeğinizle tensel temas ve oyun oynamak için güzel anlardandır. Bebeğinizin bulaşıcı hastalıklardan korunması sağlıklı kalması için temizlik ve banyo çok önemlidir. Plastik bir banyo küveti ve üzerinde rahat banyo yapmasını sağlayacak bir küvet oturağı işinizi kolaylaştıracaktır.

Bugun inceleme: 3 - Toplam inceleme: 1234
hepsini goster Erbilden

Bay Spor Ayakkabı Seçimi

Erkek için giyiminde en önemli hususlardan birisi ayakkabıdır. Ayakkabının dayanaklılığı yanı sıra...
Devamını Oku!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir