Çocuk Giyimde Püf Noktalar

cocuk-giyim-3

Çocukluk, artık bebeklikten uzaklaşıp kişinin kendi alanlarını oluşturmaya başladığı bir evredir. Her anlamda çocuk kendi kişiliğini şekillendirmeye, kendi görüşlerini oluşturmaya başlar ve etrafından bağımsız bir birey olmaya başlar. Doğru yönlendirildiğinde bu evre yaşamını etkileyecek ve geleceğini açacak yol olacaktır. Giyim ise bu yaşlarda şekillenmeye başlayan kişiliğini etkileyecektir.

Çocuk giyimi bebeklikte sadece ebeveyn beğenisi olarak alırken artık kendi beğenilerini ortaya koymaya başlar. Ebeveyn ile bazen ters düşecek kertede farklı giyim istekleri olabilir. Bu konuda ebeveynin ısrarcı olmaması gerekir. Aksi halde çocuk üzerinde kırılganlık yaratılabileceği gibi daha büyük sonuçlar da doğabilir. Yapılacak en iyi şey çocuğun giyim tarzının neden öyle olduğu ve niçin o tür kıyafetleri giymek istemesidir. Lakin çocuktan bir talep gelmezse ebeveyn yine giyime karışmak durumunda kalacaktır ve kendilerini değil çocuğu düşünmek zorundadırlar. Bu konuda yani çocuk giyimi olarak en başta rahatlığı ve kullanışlılığı düşünmelidirler. Çünkü çocuğun yaşı ve gelişim evresi göz önüne alınırsa çocuğun bolca harekete gereksinim duyduğu ve giysilerine pek özen göstermeyeceği anlaşılır. Bunun için pahalı elbiseler yerine daha rahat edeceği ve pek pahalı olmayan giysilerin alınması yerinde bir karar olacaktır. Çocuk yaşı itibariyle elbiselere mutlaka zarar verecek, onları yıpratacaktır. Böylesi durumlarda çocuğa kızmak kesinlikle yanlış olacağı gibi kıyafetleri üzerinden bir tartışmaya da girmemek gerekir.

Çocuğun kişiliği gelişmeye başladığı için cinsel anlamda şekillenmesi de bu evrede oluşmaya başlar. Özellikle ergenlik çağının başlangıcında artık çocukluktan çıkıp gençlik evresine gireceği için eski kıyafetlerine itibar etmeyebilir. Bu durumda katiyen ısrarcı olunmayacağı gibi aksine, destekleyici olunmalıdır. Çocuk giyimi rahat kıyafetlerden ve çocuğun tercihinden oluşacağı gibi ürünlerin sağlık açısından ehemmiyeti tarafından da belirlenir. Kullanılmış malzemenin dikkate alınması gerekir ki çocukta alerji gibi hastalıklara yol açmasın. Tüm bunların yanı sıra çocuğun kişilik gelişimine bağlı olarak etrafında göreceği muamele de önemlidir. Kıyafetlerinin özensiz görünmesi, eskimiş olması vb. etmenler çocuğu kötü hissettirecektir. El verdiğince bu hususlara dikkat etmeli, çocuğun kendisini kötü hissetmesinin önüne geçilmelidir. Önemli olan kendini başkalarına beğendirmekten çok, bir çocuğun isteyeceği kıyafetlerinin temiz ve rahat olmasıdır. Bunlar sağladığında çocuk giyimi gerek ebeveyn gerekse çocuk oldukça rahat olacaktır. Sadece ebeveynin çocuğun giyiminde belirli isteklere takılıp kalmaması ve çocuğun ihtiyaçları doğrultusunda hareket etmeleridir. Çocuğun rahatlığı ve onu sevimli gösterecek tasarımların göz önünde tutulması öncelikli olmalıdır.

Bugun inceleme: 1 - Toplam inceleme: 1859
hepsini goster Erbilden

Bugünlerin Çocuk Giyim Modası

Çocuklarımız, her şeyin en iyisine, en güzeline layık gördüğümüz canlarımız bizim. Onlar...
Devamını Oku!