Kadın hastalıkları için şifalı bir bitki: Aslanpençesi

Kadın hastalıklarından kullanılan ve oldukça şifalı olan aslanpençesi bitkisi, kadın hastalıklarında görülen ağrı ve sızlama gibi şikayetlerin yanı sıra menopoz döneminde görülen gerginlik, terleme, stres ve ruhsal sıkıntı gibi şikayetleri en aza indiriyor.

Ilıman iklimlerin hakim olduğu neredeyse her ülkede yetişen bu şifalı bitkinin bine yakın türü bulunuyor.Bitkisel tedavide uzun yıllardan beri etkin olarak kullanılan aslanpençesinin halk arasında şebnem otu,harmani otu,pelerin otu ve aslanyağı gibi isimleri de bulunmaktadır.

Aslanpençesi bitkisinin iyi geldiği kadın hastalıkları ;

  • Menopoz döneminde görülen terleme,gerginlik,stres ve ruhsal sıkıntı gibi durumları en aza indirdiği biliniyor.
  • Aslanpençesi bitkisi sadece menopoz dönemindeki rahatsızlıklara değil, adet dönemindeki sancıları azaltmaya ve aşırı kanamaları önlemeye yardımcı olur.
  • Çok uzun yıllar öncesinde de olduğu gibi sıyrık,kesik,yara ve egzama tedavilerinde merhem şeklinde kullanılır.
  • Kadın sağlığı dışında ishal ve sindirim sorunlarına,boğaz ağrısına ve bu bitkiyle hazırlanan ağız gargarasının ağız yaralarına iyi geldiği biliniyor.

Ancak bu kullanım alanlarını tam anlamıyla haklı çıkaracak bilimsel araştırmaların sayısı yetersiz olduğu için aslanpençesi bitkisini yada çayı tüketmeden önce doktorunuza başvurmanız faydalı olacaktır.

Aslanpençesi Çayı Nasıl Hazırlanır?

Aslanpençesi bitki çayı hazırlanışı oldukça basit. 2 bardak kaynamış suyun içine 3 gram kurutulmuş aslanpençesi eklemeniz yeterli olacaktır. Demlenmesi için hazırladığınız kabın ağzını kapatıp 10 dakika kadar bekleyin. Süzme işlemini tamamladıktan sonra balla tatlandırabilirsiniz. Ne kadar sürede ne kadar tüketilmesi gerektiği hakkında herhangi bir kaynakta kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Bu yüzden güvenliliği elden bırakmamak adına günde 1 bardaktan fazla içmenizi tavsiye etmiyoruz.
Bugun inceleme: 1 - Toplam inceleme: 1891
hepsini goster Erbilden

Hergün Anneler Günü Olmalıdır

İnsan kaç yaşına gelirse gelsin anne sıcaklığını hisseder. Onun yerini hiç kimse,...
Devamını Oku!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir