Kadınlarda Akciğer Kanseri

cigarettes-83571_1280

Sigara içen kadınların, sigara içen erkeklere göre akciğer kanserine yakalanma riskleri çok daha fazladır. Erkeklerdeki kanser riski oranı 11.4-37.5 kat artarken, kadınlarda ise bu oran 37.6-86 kattır.

ABD’de kadında akciğer kanseri bir numaralı kanserdir ve 1996 yılında 64,300 kadın kanser sebebiyle hayatını kaybetmiştir. Kadınlarda akciğer kanseri ölüm hızıyla sigara içme oranı paraleldir. Bir toplumda, sigara içiminin artmasıyla akciğer kanser ölüm hızının arasında 15-20 yıl kuluçka süresi vardır. Kadınlarda akciğer kanseri nedeniyle ölümler 1960 yılından itibaren hızla artmış ve artmaya devam etmektedir. Bu duruma göre, ülkemizde kadınlar arasında sigara tüketimi son 5-10 yıl içinde hızla arttığına göre, ABD’de 1996 yılında yaşanan ölümleri düşünürsek biz şuan 1965-70’lerdeki durumdayız. Bu nedenle kadınlarda akciğer kanseri salgınının gün geçtikçe ülkemizde de alevleneceğini düşünebiliriz.

Sigara, genel olarak tüm kanser çeşitleri için bir risk faktörüdür. Ancak en yaygın olanı kadınlarda görülen küçük hücreli akciğer kanseridir. Kesin olarak kanıtlanmamış olmakla birlikte kadınlık hormonu olan estrojenin akciğer kanserinin tipi ve bazı özelliklerini etkileyebileceği ve cinsiyetler arasında akciğer kanseri farklılıklarından sorumlu olabileceği düşünülmektedir.

Bugun inceleme: 2 - Toplam inceleme: 1651
hepsini goster Erbilden

Facebook Beğen, Paylaş, Kazan Yarışmaları, Ödüllü yarışmalar

1) Katılımcıların, yarışmaya katılabilmesi için https://www.facebook.com/Erbilden sayfasını beğenip, erbilden.com adresine üye olması...
Devamını Oku!